Dźwiękochłonna wełna mineralna chroni przed hałasem
Codziennie jesteśmy narażeni na hałas, na dźwięki o różnym natężeniu. A hałas jest szkodliwy dla człowieka, powoduje dyskomfort, rozdrażnienie, a nawet ból. W domowym zaciszu nawet kroki sąsiada czy gwizdek czajnika za ścianą mogą być uciążliwe. Dlatego izolacyjność akustyczna jest ważnym parametrem wszystkich przegród budowlanych.
Na rynku jest wiele materiałów o dobrych parametrach akustycznych. Nie ma jednak jednego uniwersalnego, który by nas chronił przed każdym rodzajem hałasu. Spośród wszystkich popularnych izolacji najlepsze właściwości pochłaniania dźwięku ma wełna mineralna, zarówno szklana jak i skalna. Stosuje się ją zarówno do wytłumiania pomieszczeń i korekcji czasu pogłosu, jak i do izolacji akustycznej ścian i stropów, a także instalacji, np. kanałów wentylacyjnych. Szeroki i różnorodny zakres zastosowania wyrobów z wełny mineralnej wynika z naturalnych właściwości materiału, z jej włóknistej budowy i sprężystości.
Kupując mieszkanie interesujemy się przede wszystkim lokalizacją, rozkładem i ceną. Nie zastanawiamy się nad komfortem akustycznym. Później okazuje się, że skarżymy się na hałaśliwych sąsiadów, hałas za oknem czy głośną windę. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne podczas zakupu mieszkania czy budowy domu jest zwrócenie uwagi na komfort akustyczny, który zależy od tego jakie materiały izolacyjne i rozwiązania zostały zastosowane. Lepiej zainteresować się tematem izolacji akustycznej przed zakupem lub budową domu, bo później wszelkie zmiany dotyczące poprawy akustyki będą niezwykle trudne i kosztowne. W uzyskaniu wymaganej izolacyjności akustycznej ogromną rolę odgrywa też dobre wykonawstwo, bo błędy wykonawcze mogą ją pogorszyć nawet o kilkanaście decybeli.